تمدن هزاران ساله ایران در نشریه فرانسوی

تمدن هزاران ساله ایران در نشریه فرانسوی

نشریه جئو هیستوآر در شماره ی جدیدش، بخشی را به تمدن ایرانی اختصاص داده و از تاریخ سرزمینمان سخن گفته است.

1396/07/14

نشریه جئو هیستوآر در شماره ی جدیدش، بخشی را به تمدن ایرانی اختصاص داده و از تاریخ سرزمینمان سخن گفته است.

این نشریه، سخن خود را در مورد ایران اینگونه آغاز می کند:

جئو هیستوآر، در شماره جدیدش، شما را به سفری تاریخی می برد و سرزمین ایران را به شما معرفی می کند که در طی تاریخ، حاکمان بسیاری را به خود دیده و علم، هنر و معماریش تا غرب گسترش یافته است. این مطلب در زمانی منتشر می شود که میزان ویرانی ها در کشورهای خاورمیانه مانند سوریه، عراق، لیبی و یمن سر به فلک می کشد و صدها معبد، کلیسا، مسجد و موزه از بین رفته و در جریان جنگ ها و نا آرامی ها غارت شده اند. از میان ۳۸ اثر در معرض خطر در فهرست میراث جهانی یونسکو، بیست و دوتایشان در خاورمیانه قرار دارند و در این میان موصل، حلب، صنعا و ... از جمله شهرهایی هستند که صدمات جبران ناپذیری را به خود دیده اند.

این قصه ها پایانی ندارند؛ جنگ تمام نمی شود و در صورت آتش بس و بازسازی خرابی ها، باز هم غارتگران دیگری به سراغ منطقه می آیند. در کنار این جنگ و ناآرامی ها و جلوه های آزاردهنده شان، تمدن شگرفی به نام ایران قرار گرفته است. این کشور با آثار باستانی حیرت انگیزش، به ما یادآور می شود که حتی سنگ ها هم می توانند از ارزشمندترین گنجینه ها باشند؛ فقط کافیست نشانه هایی از قلب تاریخ را به نمایش بگذارند. این آثار، تاریخ بشریت را در خود جای داده اند و عظمت گذشته را نمایان می کنند. آنها در نتیجه دردها و رنج های گذشتگان به وجود آمده اند و ریشه در باورها و رویاهای ما دارند.

تنها کسانی که به اندازه ی کافی خوش شانس بوده و توانسته اند به تماشای مساجد اصفهان بروند، می توانند خیره شدن به کاشی کاری ها و غرق شدن در دنیای آبی و زرد آنها را درک کنند. احتمالا این افراد فرصت این را نیز پیدا کرده اند که به کنار پل های تاریخیِ شهر بروند و طعم خوش چای را در فضایی کاملا ایرانی بچشند. همین انسان های خوش شانس قطعا به دیدار تخت جمشید نیز رفته و گوشه ای از تاریخ این تمدن کهن را لمس کرده اند...

تمدن هزاران ساله ایران

مجله خبری کارناوال

اخبار مرتبط